Inquire

how much cost is the reclycled stone stone per kilogram

Cost per pound to cost per kilo

Make a cost per lb to cost per kg calculation like in the previous examples. Multiply 1.17 by 2.20462262. It gives 2.5794084654. After rounding off to two decimal places it is equal 2.58. So one kilogram of oranges costs 2.58$. Let's make another usd/lb to usd/kg calculation. One pound of grapes costs 2.52$.

Learn More

Gold Price per Kilo

Select Ounce, Gram or Kilogram for the weight. Select a Currency. NOTE: You must select a currency for gold first, even if you don't enter a value for gold holdings. If you …

Learn More

Landscape Material Pricing | Hopkinton, MA | McIntyre Loam Inc

Picked Up Per Yard: 3/8" Chip Stone: 18.00: 3/8" Washed Stone: 33.00: 3/4" or 1 1/2" Crushed Stone: ... The trucking costs listed above are a flat fee cost for ...

Learn More

What is the weight per square foot for each tile type?

What is the weight per square foot for each tile type? Vitreous Glass- 1.35 lbs/ft² Sintered Glass – 1.35 lbs/ft² Unglazed Porcelain – 2 lbs/ft² Artaic designs and fabricates custom, award-winning tile-work. We modernize the creation of ...

Learn More

Gravel Calculator - Stone Warehouse

Gravel Calculator Our gravel calculator provides a rough guide to how much gravel you will need to cover a specific area (such as a driveway). It should help you estimate the amount of stone …

Learn More

How Much Does Crushed Asphalt Cost? | HowMuchIsIt.org

Hafners.com, for example, sells its crushed asphalt for $7 per ton. East Valley Sand and Gravel, located in Arizona, offers recycled 1 1/4″ asphalt for $10.25 per ton. The 3″ x 0″ crushed asphalt is closer to $8.70 per ton. If purchased by the yard, it was hard to find prices listed online, but we did find two landscape supply companies ...

Learn More

Cost of Eco Pavers - Calculate 2021 Prices & Installation

Don't let your remodeling budget go over-board by hidden surprises - understand what the average installed costs for Eco Pavers is in your zip code by using our handy calculator. If you're looking for 2021 breakdown for Cost of Eco Paver materials and what installation cost might be, you've come to the right place.

Learn More

Moonstone Value, Price, and Jewelry Information - Gem Society

Moonstone is famous for its billowy, moonlight-like sheen. Learn what’s behind this beautiful optical effect and how to evaluate these popular gemstones. Square cushion-cut moonstone, 5.07 cts, 10.2 mm, Ziller Valley, North Tyrol ...

Learn More

Measurement unit conversion: stone

1 kilogram is equal to 0.15747304441777 stone. ›› Convert stone to another unit Convert stone to Valid units must be of the weight type. You can use this form to select from known units: Convert stone to ›› Definition: Stone ...

Learn More

2021 Pea Gravel Cost Per Ton | How Much Does Pea Gravel Cost?

Pea Gravel Cost. Pea gravel is a rather simple landscaping, driveway and patio feature that comes in many different shapes, sizes and colors. Fortunately, the average pea gravel cost does not vary too much: Minimum Pea Gravel Cost: $30 per ton or $4 per bag; Maximum Pea Gravel Cost: $55 per ton or $8 per bag

Learn More